Vērts zināt un risināt

JA IEPLĀNOTAIS NENOTIEK, kā domāts, darbi nevedas, bet sadzīvē ienāk negaidīts haoss, nav vērts krist izmisumā vai panikā un notiekošajā kādu vainot. Lai nenogrimtu negatīvo emociju un notikumu mutuļos, svarīgi ir atšķirt savas sajūtas no svešām sajūtām, savas vēlmes no citu cilvēku vēlmēm. Šādos brīžos vērtīgi ir patrenēt novērotāja pozīciju – distancēties un uz notiekošo paskatīties it kā no malas, arī uz sevi. Ja tas neizdodas, ja nezinām, kas esam un ko gribam, pazaudēt sevi un apmaldīties ir pavisam vienkārši. Ja šāda apmaldīšanās sajūta dzīvē ir ieilgusi, vērts meklēt speciālista palīdzību.

Pēteris Draguns
Spoguļošanas moderators

Ja ģimenē JŪS BĀRA UN NEMITĪGI KRITIZĒJA, bet jūsu brālis vai māsa bija “zelta bērns”, kurš vienmēr visu darīja ļoti labi, apbrīnojami, ja viņu vienmēr lika par piemēru, jūs izstrādājāt psiholoģiskās aizsardzības, lai pārdzīvotu GRĒKĀŽA LOMU. Bērnībā šīs aizsardzības jūs pasargāja, pieaugušā vecumā tās ļoti traucē dzīvot. Faktiski tās liek jums atgriezties grēkāža lomā. Šīs aizsardzības sevī jāatpazīst un jāatrisina, tas ļoti uzlabo vispārējo emocionālo stāvokli un dzīves kvalitāti kopumā.

Andis Geste
Spoguļošanas moderators


JA BIEŽI APRAUDIES un pat īsti nezini, par ko, tas nozīmē, ka neesi precīzi atklājis, kas tev patiesībā sāp, pēc kā patiesībā ilgojies. Šim stāvoklim parasti klātesoša ir žēluma sajūta – reizēm žēl tā kā sevis, reizēm – citus, uzmācas vājuma un bezcerības sajūta un sāk šķist, ka neko nav iespējams mainīt. Patiesībā šī stāvokļa iemesli ir precīzi izzināmi un atrisināmi. Neatliec!

Didzis Jonovs
Spoguļošanas moderators


JA ESI SKARBS UN STINGRS PRET SEVI, centies citiem pierādīt savu krietnumu, esi ļoti centīgs un uzņemies kaudzēm dažādu darbu, iesaisties situācijās, kur ar kādu jānoņemas, jāatbalsta un jāpalīdz, tu, visticamāk, sevi ierobežo. Tas var novest arī pie tā, ka viegli pieņemies svarā un nekontrolē apēstās barības daudzumu, īpaši, kad esi noguris. Fonā var parādīties pazemojoša sajūta, ka tiec izmantots. Šāds neapzinātas rīcības modelis var vilkties tev līdzi no tālas pagātnes, un to parasti pavada vainas sajūta, kauns, bailes būt atstumtam un vajadzība visu maksimāli kontrolēt.
Tomēr no šī nevēlamā „komplekta” var veiksmīgi atbrīvoties, izpētot sevi, savu pagātni, izdarot vajadzīgās korekcijas un galvenais - akceptējot sevi, savas vajadzības un unikalitāti. Tas nav viegli, bet rezultāts ir tā vērts!

Janita Andersone
Spoguļošanas moderatore

JA TEVI KĀDU LAIKU NEPAMET SAJŪTA, KA ESI BEZIZEJĀ UN IEDZĪTS STŪRĪ, visas problēmas ir jārisina vienam un nekāds atbalsts no pasaules nav un nebūs sagaidāms nekad.. 
Tik ļoti skaudra šī sajūta var būt, ka pat asaras sariešas acīs, – šo noteikti nevajag atstāt bez ievērības. Un te nu parādās svarīgi jautājumi: Vai tu drīksti saņemt palīdzību no citiem? Vai tev pienākas cilvēku sapratne un mīlestība? Un vai tu drīksti to pieņemt? Tāpat kā dāvanas – vai drīksti pateikt tikai no sirds "paldies", bez parāda sajūtas!? Ātrā atbilde būs – jā, protams! Vai arī tomēr, koncentrējoties uz iekšējo noskaņu, ar “prātu”pateiksi jā, bet iekšējās sajūtas protestēs.

Ir vērts zināt un celt ārā šos aizlieguma mehānismus, kas darbojas uz pilnu jaudu, un nevar saprast, kāpēc, pat zinot “pareizās atbildes”, tos nevar izslēgt, tie tikai darbojas arvien jaudīgāk, un bezcerība paliek arvien lielāka. Jo viens no lielajiem iemesliem slēpjas tieši aiz šiem mehānismiem. Lai izdodas šos mehānismus izslēgt, dot atļauju sev priecāties un saņemt atbalstu un iespējas no ārpasaules!

Janita Andersone
Spoguļošanas moderatore


Pārmērīgu RAIZĒŠANOS un BAILES PAR SAVIEM TUVINIEKIEM reizēm uzskata par īpašu mīlestības izpausmi, tomēr tā nav. Privātīpašnieciska vēlme kontrolēt otra cilvēka laiku, uzvedību un lēmumus attiecības neuzlabo, savukārt uztraukšanās "ka tikai kaut kas nenotiek" otra cilvēka prombūtnē, ļaunas (reizēm greizsirdīgas) priekšnojautas, dažādu negatīvo scenāriju malšana galvā spēj nogalināt visskaistākās jūtas. Spoguļošana ļauj ieskatīties kontrolējošas uzvedības cēloņos un tos novērst, tādējādi atbrīvojot no nevajadzīgām ciešanām.

Pēteris Draguns 
Spoguļošanas moderators


Ja jums ir ATKĀRTOJOŠIES SAPŅI, kur līdzīgs sižets ir atkārtojies 5 un vairāk reizes, tas nozīmē, ka jūsos ir kāda fundamentāla dzīves stratēģija, kura ir jānomaina vai jāmodificē. Biežākie scenāriji ir “bēgu, nevaru paskriet, aizslēgt durvis”, “staigāju bīstamos augstumos, piemēram, pa jumta kori”, cunami, zemestrīces, “nevaru pabeigt skolu, augstskolu”, “redzu krītošu lidmašīnu”, “dzīvoju nestabilā mājā” utt. Dažkārt sapņi atkārtojas gadiem un ir aplam mokoši. Sapņi ir simboliski, tie slēpj noskaņas, kas ir patiesā zemapziņas valoda, bet pati zemapziņas valoda ir izcili vērtīga. Spoguļošana lieliski palīdz tai tikt klāt un risināt iekšpasaules konfliktus, par kuriem zemapziņa mūs bieži informē sapņos.

Andis Geste
Spoguļošanas moderators


JA ILGSTOŠI TURPINĀS VAI REGULĀRI ATKĀRTOJAS VESELĪBAS PROBLĒMAS, tad ir vērts noskaidrot, vai to neveicina kāds psiholoģisks faktors. Šie faktori visbiežāk ir daļēji vai pilnībā neapzināti un sākotnēji var šķist pat absurdi. Tomēr tos atklājot un novēršot, labāk veicas kaites ārstēšana vai traucējošā ķermeņa reakcija pazūd pavisam. To vajag uzzināt un atrisināt!

Didzis Jonovs
Spoguļošanas moderators


MAZVĒRTĪBAS SAJŪTA UN KOMPLEKSI bieži vien saistīti ar bērnībā piedzīvotu mīlestības trūkumu. Un kaut arī bērnības situācijas jau sen palikušas pagātnē, pārliecības trūkums par saviem spēkiem (līdz pat atklātai sevis noniecināšanai!) mēdz sekot kā tumša un smaga ēna, kas liedz justies brīvi un sagandē karjeru un privāto dzīvi arī pieaugušā vecumā. Spoguļošanas metode dod iespēju ne vien "aizrakties" līdz problēmas saknēm, bet arī izlīdzināt pagātnes konfliktus, tādējādi iegūstot lielāku dvēseles mieru un pašapziņu. Noteikti izmēģiniet!

Pēteris Draguns
Spoguļošanas moderators


Ja cilvēks SĀK VISUR REDZĒT NOTEIKTU SKAITĻU KOMBINĀCIJAS, piemēram, uz auto numuru plāksnēm skaitļus 22 vai 33, vai uz elektroniskā pulksteņa 11:11 utt., tas norāda uz paaugstinātu trauksmes līmeni, kas izpaužas kā uzmācības jeb obsesīvi-kompulsīvi traucējumi. Cilvēks pats sev šo fenomenu traktē kā īpašu, tādējādi vēl dziļāk maskējot savu trauksmi. Šīs nav īpašas spējas, psihei ir tendence novērst uzmanību no trauksmes avotiem, kurus obligāti ir vērts apzināties un risināt. Atrisinot iekšējos konfliktus un likvidējot trauksmes avotus, kam lieliski palīdz Spoguļošana, pazudīs gan pati trauksme, gan ciparu bezjēdzīgā “redzēšana”, gan cita veida mokošās, uzmācīgās domas.

Andis Geste
Spoguļošanas moderators


ENERĢIJAS UN DZĪVESPRIEKA TRŪKUMS ir sajūta, kas var rasties ne tikai no tā, ka par maz ir ticis saules gaismas vai organismā trūkst kāds mikroelements. Šim stāvoklim var būt visdažādākie iemesli jūsu tagadnē vai pagātnē. Tie var jūsu dzīves sparu bloķēt jums pašam grūti pamanāmā veidā. Šo diskomforta sajūtu, gluži tā pat kā jebkuru diskomfortu, ir vērts izpētīt un novērst, jo citādi tas ved mūs pie dziļām psiholoģiskām un veselības problēmām.

Didzis Jonovs
Spoguļošanas moderators


JA KĀDĀ DIENĀ PAMOSTIES AR SAJŪTU, KA PROBLĒMAS IR MILZUMS un neredzi tām ne gala, ne malas, un visa apkārtējā pasaule no Tevis kaut ko prasa, bet tev nav ne mazākās nojausmas, kā šīs prasības apmierināt un ja vēl papildus arī stress un māsa Panika nāk virsū, šo ir vērts izpētīt un risināt cēloņus, kāpēc šāds stāvoklis ir radīts. Patiesībā tevis paša radīts. Iespējams tu esi ļāvis pārkāpt savas robežas, lai būtu vajadzības sajūta, un nespēj šo visu vairs apstādināt. Iespējams neproti dzīvot harmoniski pats ar sevi, jo dzīvs sajūties tikai paaugstinātas spriedzes apstākļos. Iespējams, tajā brīdī, kad apkārtējās pasaules radītais stress un problēmas atkāpsies, tu beidzot ieraudzīsi sevi un savu dzīvi, no kuras tik rūpīgi bēgi prom. Iemesli var būt dažādi, bet ja šis stāvoklis tomēr traucē un rada diskomfortu, cerams tikai emocionālu, bez veselības traucējumiem, tad ir vērts apzināti doties ceļojumā savā iekšpasaulē un mainīt to. Lai izdodas!

Janita Andersone
Spoguļošanas moderatore


Cilvēka dzīvē ir priecīgas notis, bēdīgas notis, ir arī SLĒPTĀS DEPRESIJAS notis. Kas gan ir slēptā depresija? Tas nav visu cilvēka būtību pārņemošs nepatīkams depresīvs stāvoklis. Tās ir konkrētas, no citām sajūtām izolētas noskaņas, kas kā darvas karote medus mucā bojā kopējo noskaņu. Cilvēkam ir tendence nogrūst šo darvas karoti dziļāk mucā, kur tā ar laiku uzrūgst un tad jau daudz smagāk saindē kopējo noskaņu un dzīvi. Ir vērts atrast šīs izolētās nepatīkamās sajūtas, izpētīt tās un atrisināt šo depresīvo noskaņu cēloņu saknes.

Andis Geste
Spoguļošanas moderators


Ja bieži vai konstanti izjūti NEAPMIERINĀTĪBU, tas nozīmē, ka vēlies dzīvot labāk, bet kaut kas tam traucē. Parasti tā ir neziņa, ko un kā darīt, kā arī bailes no pārmaiņām. Neapmierinātība var pat pāraugt vilšanās sajūtā un dusmās (pret sevi vai kādu citu). Šis stāvoklis paralizē un kā akacis purvā velk arvien dziļāk. Cilvēks tad sevi mēģina glābt ar ticību un paļāvību, ka kaut kas atrisināsies pats no sevis. Kaut kas var atrisināties, bet parasti tas ir nepietiekami. Lai patiešām notiktu pozitīvas pārmaiņas, ir lietas labā arī kaut kas jādara. Sākumā lietderīgi ir tikt vaļā no bailēm un neziņas. To vajag un var atrisināt.

Didzis Jonovs
Spoguļošanas moderators


JA PIEFIKSĒ sevi SAKĀM un KATEGORISKI NOLIEDZAM tādu jūtu lietderību un vajadzību kā IEMĪLĒŠANĀS, UZTICĒŠANĀS, prieks un piepildījums un ja, ieraugot cilvēku, kuram kādas no šīm sajūtām ir, tas tevī rada neapmierinātību, aizkaitinājumu un vēlmi pierādīt, kaut vai caur joku, ka tas nebūs ilgstoši un rezultāts būs ciešanas un vilšanās, un vispār tas nekam nav vajadzīgs, tam ir vērts pievērst uzmanību.

Viens no šādas reakcijas iemesliem var būt sastāvējusies pagātnes pieredze, kuras rezultātā pats esi piedzīvojis sāpes un ciešanas. Situācija nav izrisināta un atlaista un dziļi iekšā vēl joprojām gruzd. Neapzināti tiek noslēgts iekšējais kontrakts - nekad vairs! Un kā aizstāvis no potenciālajām sāpēm parādās personīgais Skeptiķis un Kritiķis. Tie abi ir spējīgi nogalināt jebkuru sapni par jebkuru tēmu. Lai tikai ir droši un NEKAD vairs nesāpētu. Šie personāži tavā iekšpasaulē ir vieni no tiem, kuri nespēj izturēt citu cilvēku iemīlēšanos, prieku, panākumus. Un, lai kā arī gribētos, nepietiek drosmes un spēka spert soli savas piepildītās nākotnes virzienā. 
Ir vērts atbrīvoties no vecajām sāpēm, paķerot līdzi arī Kritiķi un Skeptiķi. Tos rada attieksme pret savu dzīvi un sevi. Un kā jau zināms - attieksme ir tas, ko mēs varam mainīt. Mainot attieksmi, mainās pasaule apkārt. Un pēkšņi, vienā brīdī Tu attopies, ka drīksti sapņot un sapņus realizēt, kas neizslēdz kļūdīšanās iespēju, bet tas jau vairs tik ļoti nebiedē un esi gatavs riskēt!

Janita Andersone
Spoguļošanas moderatore


Mūsu FIZISKO UN MENTĀLO LABSAJŪTU IETEKMĒ ne vien tas, ko domājam vai kā pret sevi un citiem izturamies, bet arī tas, ko ēdam, dzeram – vārdu sakot, uzņemam savā organismā. Ilgstoša stresa situācijas, dzīve nenoteiktības apstākļos stipri "izdedzina" ne vien mūsu nervu šūnas, grauj pašvērtību, bet arī patukšo ķermeņa vitamīnu un minerālvielu rezerves. Izmantosim vasaru – tas ir labākais laiks, kad vērtīgās vielas varam gūt pa tiešo no dabas! Savukārt, ja pieeja dabas veltēm ir ierobežota, iekšējās rezerves nekautrēsimies kompensēt ar uztura bagātinātājiem.

Cieņā,
Pēteris Draguns


JA NESPĒJ NEVIENAM UZTICĒTIES – tu izdegsi. Nespēsi izdarīt visu ko vēlies, jo nevienam nevarēsi deleģēt mazāk nozīmīgus darbus. Kamēr būsi prom, tu neuzticēsi pieskatīt savu suni vai kaķi un apliet puķes dzīvoklī, kur nu vēl atdot savu bērnu paauklēt vecmāmiņai. Pat ja nedaudz uzticēsies, tik un tā pārbaudīsi, kontrolēsi un beigās tomēr atradīsi iemeslu nevienam neuzticēties. Viss tev ir tik nozīmīgs, ka tu pazudīsi detaļās un sīkumos, tev nebūs laika atpūtai, hobijiem un sportam, kļūsi nervozs un, nedod Dievs, notiks kas trakāks. 
Iemesls un risinājums ir tevī. Šos jautājumus var nospoguļot un atgriezt savai dzīvei vieglumu un prieku.

Didzis Jonovs
Spoguļošanas moderators


Dzīvē mums ir VAIRĀKI IESPĒJAMIE ĀTRUMI. Mēs varam stāvēt uz vietas. Esam iesprūduši vientulībā, rutīnā, bezjēdzībā utml. Dzīve var joņot un mēs nespējam tikt notikumiem līdz. Dzīve var būt rāma, pat pārāk. Dzīves temps var būt adekvāts. Savu dzīves tempu mēs labi jūtam. Ja tas mūs neapmierina, tātad kādi iekšējie spēki mūs dzen, aiztur vai aptur. Tos ir jēga apzināties, zināt un situāciju atrisināt.

Andis Geste
Spoguļošanas moderators

JA ESI VISUR, PIE VISIEM UN ZINI VISU PROBLĒMAS, turklāt tās arī risini, tad neizbēgami radīsies sajūta, ka dzīvo svešas dzīves un sāks zust spēki. Ja tev kāda no šīm sajūtām jau ir, tad tas ir signāls, ka esi nokāpis no sava virzības vektora. Tas var notikt dažādu iemeslu dēļ. Varbūt, lai sasniegtu to, kas patiešām ir tavs, ir jāapstājas un bez bēgšanas jāapstājas un atklāti jāieskatās sev acīs. Jākonstatē, kas ir tas, kas trūkst vai traucē nolikt sevi centrā? Kas ir tās darbības, kas jāveic, lai tu būtu enerģijas pilns un pozitīvs? Iespējams, no šīm darbībām tev gribēsies bēgt, jo tās neizbēgami nesīs izmaiņas tavā dzīvē. Iespējams, tas biedēs, jo tu nezini, kā tas būs un ko tas tev atnesīs...

Šādus procesus vienam veikt mēdz būt sarežģīti un ieraudzīt patieso bildi spēku izsīkumu brīdī ir vēl grūtāk. Tāpēc ir jāpiesaista atbalsta resursi. Nebaidoties parādīties vājam vai nevarīgam. Jo tikai drosmīgie spēj patiekt, ka ir bail un stiprie, ka ir kaut kas, ko tomēr vienatnē nevar izdarīt. 

Atbalsta resursi var būt dažādi - tuvinieki, draugi, dažādas pašattīstības metodes un vēl daudzi citi. Kurus izmantot, paliek katra paša ziņā, būtisks ir nodoms, ka dari to sevis labā, lai pēc sevis sakārtošanas ar savām labajām sajūtām jau varētu dalīties ar citiem, ja tāda vēlme būs.


Janita Andersone

Spoguļošanas moderatore


JA PATS NEZINI, KO GRIBI, nespied sevi un nesteidzies ar lēmuma pieņemšanu. Dod laiku vēlmei piedzimt un noformulēties pašai savā tempā un ritmā. Nesaki jāvārdu tikai tāpēc, ka to vēlas kāds cits. Ieklausies sevī, sagaidi impulsu. Savukārt, ja vakuums vēlmju valstībā ir ilgstoša parādība, vērts uzmeklēt speciālista palīdzību.

Pēteris Draguns
Spoguļošanas moderators


JA DZĪVĒ RODAS GŪZMAS - gūzma ar neatbildētiem e-pastiem, gūzma ar negludinātu veļu, gūzma ar krāmiem garažā un tiem nav pielietojuma, gūzma ar nepadarītiem darbiem dārzā utt., tas runā par zināmiem fenomeniem. Pirmām kārtām, trūkst enerģijas šīs gūzmas likvidēt. Nav motivācijas un ieinteresētības ar tām krāmēties, jo tur, kur mums ir motivācija un ieinteresētība, tur mēs darbus padarām visnotaļ knaši. Ja rodas gūzmas, tas rāda, ka mēs sevi, zināmu iemeslu dēļ, esam ieveduši dzīves teritorijā, kur mums trūkst enerģija un interese. Tā ir pašdestrukcija, kuru vērts atpazīt un risināt.

Andis Geste
Spoguļošanas moderators


GREIZSIRDĪBA ir neveselīgas pieķeršanās un partnera kontroles pazīme. Dažkārt cilvēki savu greizsirdību attaisno ar kaisli. Tomēr patiesībā kaislei greizsirdību it nemaz nevajag un tā pat kaislei traucē. Tieši tāpat arī nav vajadzīgs kontrolēt otru, ja tu viņu mīli. Greizsirdība norāda uz zināma veida atkarību, nedrošību, uz ievainotu pašcieņu un pašvērtējumu, kā arī rada abpusējas ciešanas attiecībās. Greizsirdībai ir konkrēti, visbiežāk - neapzināti, iemesli. Tos ir iespējams noskaidrot un no tiem atbrīvoties. Spoguļošana ir labs līdzeklis, kas ļauj to veiksmīgi izdarīt.

Didzis Jonovs
Spoguļošanas moderators


JA PĒKŠŅI PIEDZĪVO TRAUKSMI ar baiļu sajūtu un neizsakāmu spriedzi brīdī, kad jārealizē jauns projekts vai jāpieņem būtisks lēmums, kā arī tad, ja tas atkārtojas periodiski, iespējams, ka tavā iekšpasaulē ir radies konflikts. Konflikts par to, ko vēlies un ko pieprasa ieaudzinātie uzstādījumi, apkārtējās vides intereses un uzstādījumi. Ja vēl tam pievienojas neticība savām vērtībām un spēkiem, to ir vērts risināt. Iespējams, kādā tavā dzīves posmā ticība saviem spēkiem ir „nogriezta saknē” un tavas vērtības un vajadzības noliktas zemajā plauktā. Cilvēkam ir jābūt pie sevis centrā, jāatgūst spēka sajūta un jāsavienojas atpakaļ ar savu vērtību un vajadzību zonu. Viena no efektīgām metodēm, ar kuru to var izdarīt, ir Spoguļošana. Ceļojot pa savu iekšpasauli ar šīs metodes palīdzību, var veikt izmaiņas un mainīt uzstādījumus, kuri traucē pilnasinīgi dzīvot un gūt panākumus tajās jomās, kurās tiek ieguldīti resursi. Lai veicas un izdodas!

Janita Andersone

Spoguļošanas moderatore


MAZVĒRTĪBAS SAJŪTA UN KOMPLEKSI pāriet, ja mainām mūsu pašu attieksmi pret sevi. Protams, kompleksos un maldīgos spriedumos par sevi mēs iedzīvojamies bērnībā un citos dzīves posmos gūto traumu dēļ. Tomēr to, cik veiksmīgi darbojamies ārējā pasaulē, nenosaka mūsu pagātnes ciešanu apmērs. Jautājums ir, vai spējam adekvāti rīkoties tagadnes situācijās. 

Viena no būtiskām šķautnēm veselīgas pašvērtības veidošanā, ko atklājām Spoguļošanā, ir PAŠTĒLS. Kādi vārdi un tēli raisās, kad domāju par sevi?  Kā mani uztver ārējā pasaulē? Kāds es pats sev liekos iekšējās sajūtās? Galu galā, mainot mūsu pašu attieksmi pret sevi, mēs mainām arī pasaules attieksmi pret mums.  

Lai veicas! 

Pēteris Draguns

Spoguļošanas moderators


Ja izjūti PUBLISKAS UZSTĀŠANĀS GRŪTĪBAS, 
ja Tevi biedē vai sāpīgi trāpa citu cilvēku negatīvais viedoklis par Tevi vai Tavu darbu,
ja komplimenti un atzinība Tevī rada mulsumu un apjukumu,
ja izjūti trauksmi, kad Tevi filmē vai fotogrāfē,
ja savos sociālo tīklu profilos izvēlies slēpt seju,
tad, visticamāk, Tevī ir ieperinājies kas tāds, kas grauj pašapziņu un pašvērtību. 
Ir vērts šo “tarakānu” iepazīt un tikt no tā vaļā.

Cieņā,

Didzis Jonovs
Spoguļošanas moderators


JA PĒKŠŅI SAPROTI, KA NEZINI, KĀ NOKĻUVI NO DARBA MĀJĀS vai kas tevi iepriecināja mazajos dienas notikumos un jau sāk šķist, ka kādreiz zāle bija zaļāka un debesis bija zilākas, jo tu tās redzēji un sajuti, un, šķiet, arī pasaule bija kopumā labāka, tad tā ir zīme, ka esi iestrēdzis vai pat ar pilnu krūti meties kārtējā pagātnes pārdzīvošanā un to, kas notiek šobrīd, palaid garām. Enerģiju atdod notikumiem, kurus vairs izmainīt nespēj, tik vien kā pārdzīvo tos savā galvā atkal un atkal, un šodienai spēki sāk aptrūkties. Rodas sajūta, ka kļūsti toksisks, arī cilvēki sāk izvairīties no tevis un agresija uz dzīvi kopumā pieaug nereālā ātrumā. Ir vērts izpētīt, kas nedod mieru pagātnes notikumos, izreaģēt uzkrājušos agresiju un tikt vaļā no esošajām bailēm doties uz priekšu un ieraudzīt pasauli visā tās krāšņumā. Kāpt ārā no atmiņām par pagātni un uz tām būvētajām ilūzijām par nākotni. Spoguļošana palīdz veikt šo pētniecisko darbu savā pagātnes zonā, aizverot ciet enerģijas sūces un dodot virzību nākotnei jau no veselīgām noskaņām. Atļauj sev piedzīvot prieku jau šodien!

Cieņā,
Janita Andersone
Spoguļošanas moderatore


JA MOKA BEZMIEGS, aiziešana gulēt un iemigšana sagādā grūtības, miegs ir caurs, bet pa galvu maisās tūkstošiem domu, vērts pievērsties tām labajām praksēm, kas situāciju var vērst par labu. Vieniem palīdz galvas izvēdināšana, pastaigājoties vai izskrienoties svaigā gaisā, citiem – karsta vanna, meditācija vai nomierinoša tēja. Tomēr reizēm vērts pievērst uzmanību arī bezmiega domu saturam. Ja savās domās pārcilājam notikušus un nenotikušos pagātnes notikumus, nodarbojamies ar pašpārmetumiem vai citu vainošanu, noteikti vērts meklēt psiholoģiska rakstura palīdzību. Atcerēsimies, ka veselīgs miegs un ķermeņa atpūta diennakts tumšajā laikā ir būtisks priekšnoteikums tam, lai savas dienas vadītu veiksmīgi un jēgpilni.

Pēteris Draguns
Spoguļošanas moderators

Dažkārt MĒS DZĪVĒ IZPLŪSTAM UN PAZAUDĒJAM SAVU IEKŠĒJO KODOLU. Tas gadās tad, kad zaudējam savu ritmu. Piemēram, cilvēkam, kas ilgāku laiku ir bez darba, visas dienas kļūst vienādas un ir grūti atšķirt, vai ir trešdiena, vai sestdiena. Top grūtāk koncentrēties uz kaut ko konkrētu. Sāk zust spēki, un cilvēki sāk no izplūduša cilvēka izvairīties. Pamazām pielavās dzīves upura loma. Šādos gadījumos ir ļoti svarīgi atgūt savu personīgo ritmu un atjaunot savu enerģiju. Izplūšanai ir konkrēti iemesli, kurus ir ļoti svarīgi atpazīt un risināt. Spoguļošana palīdz atjaunot ritmu un atpazīt un risināt iekšējos izplūšanas iemeslus.

Andis Geste
Spoguļošanas moderators


JA JŪTIES IESTRĒDZIS SAVĀ BIZNESĀ VAI DARBĀ, 
JA vakaros vai brīvdienās labāk kavējies birojā, nekā ej mājās, 
JA darbu ir tik daudz, ka neatliek laika ģimenei, hobijiem, sportam vai izklaidēm,
JA Tev ir lieli sasniegumi, pelni daudz, citi Tevi apbrīno, bet pats tam vairs neredzi jēgu,
JA tā vietā, lai darbs Tev vienkārši patiktu un sagādātu gandarījumu, Tu darbu sāc mīlēt
vai gluži otrādi –
Tavs darbs Tev riebjas,
TAS nozīmē, ka esi apmaldījies un Tev kopā sajaukušās savas un citu cilvēku vērtības vai motīvi. 
TAS nozīmē, ka negribot esi sācis darīt sev pāri un tas nevar labi beigties. Tāpēc to vajag detaļās saprast un risināt.

Didzis Jonovs
Spoguļošanas moderators


JA SAJŪTI SALDSĒRĪGAS SKUMJAS, ilgas vai pat bēdas, vērojot, kā daba mostas un hormoni trako, ja gribas skatīties romantiskus seriālus un raudāt, vērts zināt, ka šīs emocijas intuitīvi uztver arī apkārtējie cilvēki – gan darbā, gan personīgajās attiecībās, un tās ir lipīgas! Nesaprotamā veidā emocijas ir vienlīdz lipīgas – kā skumjas, naids, nomāktība, tā arī prieks, entuziasms un mīlestība. Protams, apkārtējo pasauli apzināti gribas aplipināt ar pozitīvajām emocijām! Lai to izdarītu, pašam ir jārada mehānismi, kas šos pozitīvos impulsus mūsos uztur aktīvus ikdienā un palīdz atklāt tavu labāko - pozitīvāko versiju.

Janita Andersone
Spoguļošanas moderatore


JA PAVASARIS ATNESIS STRAUJA LIDOJUMA SAJŪTU vai tieši pretēji – nomāktību, tukšumu un skumjas, šīm garastāvokļa izmaiņām ir svarīgi pievērst uzmanību. Protams, cilvēks ir bioloģiska būtne un pakļauts dabas cikliem, tomēr būtiski ir zināt arī savus personīgos kāpuma un krituma periodus un nebaidīties lūgt palīdzību, ja "mīnusu" periods ieilgst. Jāatceras, ka vienota standarta šo jautājumu risināšanā nav. Viens tiek galā ar dabas veltēm un pašiedvesmu, citam talkā jāaicina farmācija. Jebkurā gadījumā vērts arī ieskatīties sevī, ir ieteicami dažādi terapeitiskie pasākumi. Spoguļošanas metode ļauj apjaust tos mehānismus, kas nosaka mūsu iekšējās sajūtas. Labāk pazīstot sevi, mēs varam būt vērtīgāki gan sev, gan citiem.

Pēteris Draguns
Spoguļošanas moderators


Trauksme ir atšķirīga no bailēm. TRAUKSME IR NEPATĪKAMAS NOJAUSMAS, KA KAUT KAS BŪS SLIKTI, bet nav skaidrs, kas un no kuras puses. Trauksme ir ļoti nepatīkamas sajūtas, kas pie tam var būt diezgan pastāvīgas un ilgstošas. Trauksmes avoti ir trīs: bailes no nāves, bailes kļūt nevienam nevajadzīgam un bailes kļūt atkarīgam no citiem. Parasti viens no trim trauksmes avotiem spēcīgi dominē. Šo avotu obligāti ir jāatrod un jāatrisina. Simptomu mazināšana ar prettrauksmes nomierinošajiem līdzekļiem ir pagaidu risinājums, kas nedos ilgtermiņa efektu. Svarīga ir jautājuma risināšanas psiholoģiskā puse, kur lieti palīdz Spoguļošana.

Andis Geste
Spoguļošanas moderators


JA NEIZDODAS PIEDOT saviem pāridarītājiem, to vajag atrisināt. Šodien vai pagātnē visticamāk katram ir bijušas kādas pārestības, par kurām saprotam, ka tās ir jāatlaiž, lai pašam paliktu vieglāk. Ir jāpasaka pasaulei – kas bijis, lai ir bijis, bet es dzīvošu tālāk! Apzināmies un varbūt pat esam centušies piedot tiem, kas mūs nepietiekami mīlēja, kas pameta, pievīla, tiem, kuri kliedza, aizliedza, aizvainoja,… tomēr ir gadījumi, kad pamanām, ka tā pa īstam un līdz galam piedot neizdodas. Ka rūgtums par neiegūto vai zaudēto no mums neizgaist. Tas nozīmē, ka aizskartas un cietušas ir mūsu personības dziļākās struktūras. Tās atbrīvot no pārestību radītajām sekām nav iespējams tikai ar apzināšanos, sapratni un vēlēšanos piedot. Ir nepieciešama dziļi emocionāla atbrīvošanās jeb piedošana pa īstam un uz visiem laikiem. To izdarīt ir iespējams un to nevajag bezgalīgi atlikt.

Cieņā,

Didzis Jonovs
Spoguļošanas moderators


TEV VĒLMES IR, BET TU TĀS NEREALIZĒ, jo nez kāpēc pietrūkst prieka un iedvesmas sajūtas. Pēc naudas un karjeras tu netiecies, jo „bagātas sievietes ir vientuļas" vai "no bagātiem vīriešiem vajag tikai naudu". Atvaļinājumā doties neuzdrošinies, jo tam vajag naudu, bet „bez smaga, ilgstoša darba labi nopelnīt nevar”. Jaunas attiecības pēc šķiršanās neveido, jo „visi vīrieši/sievietes ir neuzticami un krāpnieki, kā rezultātā ciešanas vien būs”... Ja tev pa galvu jaucas šādi vai tiem līdzīgi uzstādījumi (kas nereti pat nav tava personīgā pieredze), tad to ir vērts zināt un risināt. Šādi iekšējie kontrakti nedrīkst bojāt dzīvi. Gluži pretēji - tu vari un tev pienākas saņemt dzīvē labvēlību, panākumus un mīlestību. Ir normāli, ja attiecībās tu tiecies pēc arvien lielākas mīlestības, un ir pareizi vēlēties lielākus panākumus darbā un vairāk naudas makā. Vēlmes ir mūsu attīstības dzinulis, tāpēc tās jāatbrīvo un jāpiepilda!

Janita Andersone
Spoguļošanas moderatore


JA ATTIECĪBĀS IESTĀJUSIES PARALĪZE UN BEZCERĪBA, partneris kaitina vai arī iestājusies tā stadija, kad vairs pat nekaitina, vērts pārskatīt savas gaidas jeb, kā tagad mēdz teikt – EKSPEKTĀCIJAS. Kādu lomu attiecībās mēs spēlējam paši un kādu sagaidām no otra? Vai scenārijiem, kurus mēs kā pašsaprotamus izspēlējam savās galvās, vispār ir kāds sakars ar otru cilvēku? Vai šis otrs zina, kāda loma viņam / viņai iedalīta, un ir ar to mierā? Situācija risināma vienīgi godīgi izrunājoties – izsakot savas jūtas un bez pārmetumiem uzklausot otru pusi. Taču, ja saruna nevedas vai sāk iet pa apli, kā tas bieži notiek, nevajag kautrēties piesaistīt speciālistu. Rūpēsimies par to, lai attiecības mūs ceļ nevis degradē!

Pēteris Draguns
Spoguļošanas moderators


BIEŽA SASKARSME AR PERSONĪGAJĀM NELAIMĒM un arī citu cilvēku neražām nav nejaušība vai vienkārši nelaimīgs liktenis. Cilvēks zemapzināti ir kļuvis par nelaimju magnētu. Krietni vairāk par pusi visu nelaimju notiek ar vieniem un tiem pašiem cilvēkiem, aptuveni 1 no 10 cilvēkiem ir nelaimju magnēts. Dažkārt cilvēks šo defektu mēģina pārvērst par efektu, citiem pat lieloties ar savām neražām, klāt piemetot stāstus par citu bēdām. Lai pārtrauktu savu mūžīgo nelaimju sēriju, nepieciešams saprast, kādas zemapzinātās programmas strādā un kam tas ir izdevīgi. Šīs zemapzinātās programmas ir vērts zināt un risināt...

Andis Geste
Spoguļošanas moderators


JA BIEŽI JŪTIES VIENTUĻŠ. Varbūt pat apraudies, cik vientuļš. Vai arī – baidies, ka tevi pametīs vai atlaidīs no darba un tāpēc paciet to, ko citādi nebūtu cietis. Tas nozīmē, ka ir apstākļi, kas tev neļauj noturēties pieauguša, nobrieduša cilvēka ādā. Tu kļūsti par savu baiļu un vientulības ķīlnieku. Iespējams, jau jūk kādas tev nozīmīgas attiecības ar draugiem, partneri vai darbā. Iespējams, jau dusmojies uz sevi, ka nespēj situāciju atrisināt un ka neredzi izeju. Jā, no tiem, kas jūtas vientuļi, no tiem, kas neprot sevi aizstāvēt vai baidās, ka viņus pametīs, citi cilvēki izvairās vai pat kļūst pret viņiem neiecietīgi vai viņus izmanto un kāpj uz galvas. Šo situāciju tu vari vērst par labu. Spoguļošanas kurss palīdz saprast šādas situācijas cēloņus un veiksmīgi tos novērst. Rezultātā viss pozitīvi mainās, tieši tā kā tu to vēlējies.

Didzis Jonovs
Spoguļošanas moderators


Ja, NONĀKOT KONFLIKTĀ AR TUVINIEKIEM, darba kolēģiem jeb vispār kopumā ar pasauli, tu automātiski pieņem, ka vainīgs esi tu un tavā runā ir bieži sastopami tādi izteicieni kā „man jāvar”, „man vajadzētu”, „man nevajadzētu”, tas norāda uz to, ka uztver sevi kā mazvērtīgu, tādu, kurš neatbilst prasībām un tādu, kurš nevar izdarīt pareizo izvēli. Parādās paštēls ar dominējošu vainas sajūtu, kam nav nekādas izvēles dzīvē un visu nosaka ārējie apstākļi. Iespējams, esi iekļuvis neirožu zonā un ir laiks pārvērtēt iekšējos uzstādījumus. Lielākā eksistences problēma, kas jāatrisina - izšķiršanās, par ko mēs šajā dzīvē esam atbildīgi un par ko neesam atbildīgi. Lai to atrisinātu, jābūt gribai un spējai laiku pa laikam atgriezties pie pašizpētes, kas ne vienmēr ir nesāpīga, bet efektīga gan. Spēju ieraudzīt pasauli un savu vietu tajā var iegūt tikai ar pieredzi ilglaicīgā un veiksmīgā pieaugšanas procesā. Tad var novērtēt savu atbildību pret sevi un pasauli adekvāti.

Janita Andersone
Spoguļošanas moderatore


JA BIEŽI NONĀC SITUĀCIJĀ, KAD NEZINI, KO GRIBI DZĪVĒ, kur ieguldīt savus spēkus un resursus - parasti šādos gadījumos iepriekš ir bijušas daudzas ieceres, kas nav realizētas vai ir realizētas tikai daļēji. Piemēram, cilvēks ir gribējies iemācīties ģitāras spēli, pat nopircis instrumentu, taču muzicēšanas prasme tā arī netika apgūta. Tad nāca franču valoda, tad nepabeigts floristikas pulciņš, aktiermāksla utt. Cilvēka psihe noreaģē ar to, ka nerada jaunas idejas, jo pieredze rāda, ka tās netiks realizētas un būs vilšanās par savu it kā nevarēšanu un nekonsekvenci. Šis ir nepatīkams simptoms, kuram ir dziļāki cēloņi. Tos vērts zināt un risināt... Spoguļošana tieši atklāj šos cēloņus un spēj veiksmīgi tos risināt.

Andis Geste
Spoguļošanas moderators


JA KĀDA CILVĒKA TEIKTAIS, kas apšauba tavas domas un uzskatus, pēkšņi sadusmo vai aizkaitina, tas nozīmē, ka ir aizskarti kādi dziļāki slāņi. Šie izteikumi ir skāruši kādu traumatisku pieredzi, kas nav apstrādāta. Tas bieži vien nav tieši par konkrēto sarunas tematu, bet ir daudz dziļāk. Apšaubījums atsvaidzina senas rētas, kuras ir vērts apzināties un atrisināt.

Andis Geste
Spoguļošanas moderators


JA PARTNERATTIECĪBĀS PAMANI, KA JŪTIES PARTNERIM KĀ MĀTE vai tēvs, tas nozīmē, ka attiecības buksē un var izjukt. Tas pats sakāms, ja attiecībās jūties kā bērns. Tātad ir izveidojušies apstākļi, kuros izjūk tavs nobriedušais ES, tavs adekvātais vecums. Mazākais, ko vari darīt lietas labā – atgūt pats savu stāju un patiesajam vecumam atbilstošu pašsajūtu. Izprotot un mainot iekšējos apstākļus jeb sevi, visticamāk, mainīsies arī ārējie apstākļi un tavs partneris. Tavs mērķis taču ir attiecības, kurās dominē seksualitāte, romantika, kopīgi piedzīvojumi un kopīgi dzīves projekti – ģimene, māja un citi. Veselīgas attiecības, visticamāk, mums katram ir tādas, kurās partneri ir patstāvīgi un līdzvērtīgi, prot sadarboties un viens par otru rūpēties. Citiem vārdiem sakot – partneru starpā ir nevis vecāku-bērnu, bet gan romantiskā mīlestība. To panākt ir iespējams.

Cieņā,

Didzis Jonovs
Spoguļošanas moderators


JA JŪTIES NEVĒRTĪGS un visur sadzirdi pret sevi vērstu kritiku, ja jūti, ka pārāk tiecies pēc apkārtējo pozitīva vērtējuma, esi apjucis, jo grūti pieņemt lēmumus un izdarīt izvēli, tad visticamāk esi pazaudējis savu identitātes sajūtu, esi izšķīdis apkārtējās pasaules problēmās un vajadzībās. Bez citu cilvēku uzslavām un atzinības pašvērtību nevari noturēt, slīgsti mazvērtībā un depresīvās noskaņās. To nevajadzētu atstāt bez ievērības - ir jāsāk atpakaļceļu pie sevis. Ir jātiek galā ar pagātnes parazitārajiem tēliem un situācijām, no kurienes, visticamāk, šīm negatīvajām noskaņām „aug kājas”. Ir jāsakopo savas pašapziņas spēks. Ir jāsasniedz tādu iekšējo stāvokli, kad vairs nav jābēg no sevis, kad ir dziļš, patiess prieks, lepnums par sevi un par saviem sasniegumiem. Tas ir iespējams!

Janita Andersone
Spoguļošanas moderatore


JA KĀDS UZKĀPIS UZ KĀJAS VAI GALVAS, par to vērts paziņot tieši un atklāti, bez metaforām vai asprātīgiem un ļoti trāpīgiem salīdzinājumiem. Pretējā gadījumā bieži gadās tā, ka situāciju tas nemaina, bet aizvien trāpīgākas frāzes galvā maisās vēl ilgi pēc notikušā. Ja gadās nonākt nepatīkamu, šķietami nenovēršamu un nekontrolējamu emociju varā – sadusmoties, apvainoties vai uzvilkties par "sīkumiem", – nenosodi sevi. Tas nepalīdzēs atgriezties komforta zonā. Mācies saglabāt efektivitāti jebkurā situācijā un nekad neļauj emocijām sevi iztukšot.

Pēteris Draguns
Spoguļošanas moderators


REGULĀRA SASLIMŠANA AR SAAUKSTĒŠANĀS SLIMĪBĀM ir signāls, ka mūsu imūnsistēma nav pietiekami spēcīga. Psiholoģiskajā ziņā tas norāda, ka neesam savā dzīves teritorijā. Mēs nīkuļojam. Mēs nedzīvojam tur, kur mums patīk, ar tiem cilvēkiem, kurus mīlam un kuri patiesi mīl mūs, mēs nedarām tos darbus, kuri nes gandarījumu. Regulāru slimošanu vēl var uzskatīt par maigu zemapziņas signālu, ka uzvilktas svešas čības. Tālākie signāli varētu būt pulka izteiksmīgāki. Tos nebūtu ieteicams sagaidīt, tāpēc ir vērts šo zināt un laicīgi risināt!

Andis Geste
Spoguļošanas moderators


JA IZJŪTI GRŪTĪBAS PATEIKT - NĒ, ja nespēj paprasīt adekvātu samaksu par savu darbu, ja neizdodas panākt, ka tevi ciena un ar tevi rēķinās, tas nozīmē, ka citi tevi izmanto un kāpj uz galvas. Citiem vārdiem – tev neizdodas sevi aizstāvēt. Tā nav tava vaina, šo situāciju ir radījuši kādi tavi dzīves notikumi vai cilvēki pagātnē, kas, izmantojot tavu uzticēšanos, ir “ieborējuši” aizliegumu gribēt, vēlēties un izvēlēties. To var un vajag labot. Mums nav jājūtas vainīgiem, ja sev ko vēlamies. Ir vērts atgūt savu pašcieņu un spēku paņemt no dzīves vislabāko priekš sevis.

Didzis Jonovs
Spoguļošanas moderators


JA TEV IR SAJŪTA, KA ESI ATKAILINĀTIEM NERVU GALIEM, viss apkārt kaitina un izraisa dusmu uzliesmojumu, tas norāda, ka tavs emociju trauks nu jau līst pāri malām. To vairs nav iespējams kontrolēt. Emocijas ir tik ilgi uzkrātas, ka enerģijas resurss, lai tās noturētu, ir stipri mazāks par emociju spēku. Ir vērts šo uzkrājumu izrevidēt – jātiek skaidrībā, kuras emocijas atstāt un dalīt pasaulei, un kuras - izreaģēt, atbrīvojoties no tām. Ir jānoskaidro, kāpēc šis uzkrājums izveidojies. Visticamāk, tas ir bijis neapzināts process. To var vērst par labu, skaidri apzinoties, kas noticis un kā gribi justies tagad un nākotnē.

Janita Andersone
Spoguļošanas moderatore


SAVĀ DZĪVĒ PIESAUCOT PĀRMAIŅAS UN TRANSFORMĀCIJU, mēs vienmēr kaut nedaudz ceram uz brīnumiem. Bet vai tiešām esam gatavi tos piedzīvot? Vieni domā, ka pārmaiņas bloķē prāts, pārmērīga racionalitāte. Tomēr prāts, lai cik milzīgu varu tam piedēvētu, nespēj aizturēt brīnumainās un prieka pilnās dzīvības straumes. Jāatzīst, ka milzīga daļa mums dabiski piemītošā radošā spēka un talantu slēpjas aiz bailēm, aizvainojuma un apspiestām dusmām, aiz visa tā, ko par sevi nevēlamies zināt. Tādēļ jo vairāk no sevis slēpsimies aiz labi gribētiem meliem un ērtām puspatiesībām, jo drīzāk būsim gatavi noticēt tiem, kuri apgalvo, ka esam vāji, neveiksmīgi un bezcerīgi.

Pēteris Draguns
Spoguļošanas moderators


VIENI UN TIE PAŠI NAKTS SAPŅI mēdz nākt pie mums atkārtojumos. Dažkārt pēc būtības vienu un to pašu sapni ar nelielām niansēm mēs redzam gandrīz katru nakti gadiem. Mēs bēgam, krītam, slīkstam, esam iesprostoti, kāpjam kalnos, apmeklējam vienas un tās pašas vietas, mēģinam aizslēgt neaizslēdzamas durvis utt. Šie sapņi var būt nepatīkami, pat mokoši. Atkārtojošies sapņi vienmēr uzrāda konfliktus mūsos, mūsu personībās. Tos var un vajag atrisināt!

Andis Geste 
Spoguļošanas moderators

MANA IZVĒLE PIEDER MAN!

Iemesli, kāpēc mums rodas grūtības izdarīt izvēli, uzņemties atbildību par savu mērķu vai sapņu realizāciju, var būt vairāki. Visbiežāk tas ir kāds notikums vai notikumu sērija, kur kāds vai kādi mums tuvi cilvēki ir uzspieduši savus uzskatus vai attieksmi pret to, ko darām, vai pret to, kas atgadījies. „Tu neko nemāki!“, „Tev nesanāks!“, „Tev neko nevar uzticēt!“ , „Tā ir tava vaina, ka tā notika!“,... – lūk, daži bērnībā iesēti uzstādījumi, kas šodien bloķē mūsu spēju pieņemt lēmumus, izdarīt izvēli, nešaustīt sevi par kļūdām jeb kopumā – būt veiksmīgiem.

Didzis Jonovs
Spoguļošanas moderators

 .